„Forever young“ aj pre päťdesiatnikov
Karl sa práve vrátil z plavby na jachte v Karibiku, Angela sa pripravuje na svoj prvý polmaratón, Richard a Sabine sa na jar chystajú na výstup do Himalájí. Thomas chce ísť opäť na univerzitu, Sybilla otvára galériu. Anton a jeho nová žena očakávajú prírastok a Robert predáva svoj podnik, pretože sa chce venovať filozofii. Tieto životné zmeny zvyknú byť spojené s prelomom okolo 30-tky, v skutočnosti však ide o ľudí zo silnej povojnovej generácie, ktorí sú v druhej polovici svojho života.
Moji známi, zamestnávatelia, kolegovia, či zákazníci nie sú žiadni samotárski čudáci a ich pozoruhodná energia a elán sú už dnes skôr pravidlom, než výnimkou. Na svete žije viac ako 500 miliónov ľudí starších ako 65 rokov a v roku 2030 ich počet prekročí miliardu. Z prieskumu špecializovanej poradenskej agentúry Age Wave vyplýva, že až 60 percent respondentov v USA a krajinách západnej Európy vníma tradičný „dôchodkový vek“ ako „novú, vzrušujúcu kapitolu“ života. Siedmi z desiatich opýtaných chcú aj po oficiálnom ukončení kariéry ďalej pracovať, aby zostali flexibilní a spoločnosti niečo vrátili. 57 percent opýtaných by chcelo vo vyššom veku neplatenú prácu, aby mohli svoje skúsenosti a poznatky odovzdávať ďalej.
Môžu si to dovoliť. Veľa ľudí po 55-ke je už, ako sa hovorí, „za vodou“, užívajú si stabilitu a úspešne obchodujú na trhoch s nehnuteľnosťami a akciami. Kríza - nekríza, väčšina z nich už dávno splatila svoju nehnuteľnosť, ich potomstvo je pod ochrannými krídlami univerzity a tak sa môžu tešiť zo zisku z kapitálových investícií, zatiaľ čo mnohí 35-roční sú v mínuse, alebo majú problémy nájsť si novú prácu.
Z trhového hľadiska by sa dalo povedať, že ide o perfektnú cieľovú skupinu. Mnohým ľuďom z marketingu však zasvieti kontrolka, pokiaľ ide o cieľovú skupinu „nad 49“. Pokúsili ste sa už kúpiť nejaký výrobok určený pre zrelšie ročníky? Nuž, v najlepšom prípade nájdete krmivo pre zostarnutého domáceho miláčika. U nás totiž starnutie prospieva len vínu a camembertu. Ak však zadáte svoje požiadavky online, ocitnete sa v gerontologickom raji. V ponuke nájdete podbradníky pre pacientov s Parkinsonom, navliekač pančúch pre ľudí s lámkou, navliekač nite do ihly pre slabozrakých, či držiak na karty pre reumatikov, ktorí svoje tromfy nemôžu jednoducho vytiahnuť z rukáva. Ľudia nad 60 sú obchodníkmi buď ignorovaní alebo jednoducho zaradení medzi senilných.
Existuje reklama „zameraná na starších ľudí“ na Viagru, žeň-šeňové a inkontinečné produkty ako aj pohrebné služby, ale inak len mýty o spotrebiteľoch vo vyššom veku. Znamená to teda, že ten, kto má 55, si už sotva kúpi nové auto, ale uspokojí sa len so svojím invalidným vozíkom? Vôbec nie! V mojom okolí sa to len tak hemží novými tátošmi, pretože ľudia so striebornými vlasmi objavili po rodinných autách a nudných služobných vozidlách zábavu na štyroch kolesách. Všetci sme už dostatočne starí na to, aby sme spomínali na svet bez hracích automatov, mailov a diaľkového ovládania. Správame sa preto ako naši rodičia v rovnakom veku? Milí marketingoví manažéri, ak neviete na túto otázku odpovedať, tu je malá pomôcka: Naše ženy nenosia zástery a my nenosíme pletené svetre!
Klesajúca pôrodnosť a zvyšovanie dĺžky života sa dotýkajú takmer všetkého – sušienok, vitamínov, sezónnych prác, kozmetiky, poistenia, tenisiek, oblečenia, cestovania, ako aj ďalšieho vzdelávania a zábavy. A kto si na túto tému trúfne a začne sa zaoberať reklamou pre starších, je trochu mimo. Táto generácia má rada konzum, ale rozčuľuje ich, keď im chce každý niečo nasilu predať. Vek neznamená automaticky stratu rozumu. Preto pozor, marketingové posolstvá ako napríklad: „Veľké tlačidlá na elektronike – skvelé pre starých ľudí!“ sú len smiešne. Podľa Age Wave utráca povojnová generácia viac peňazí na počítače, software a ostatné elektronické hračky ako ostatné generácie – a to nielen preto, lebo je populačne najväčšia. A keď už sme pri tom: Podľa spoločnosti JupiterResearch používa 15 percent 45 až 54 ročných internetové zoznamovacie stránky. „Forever young!“ je už od 40 rokov mottom tejto generácie. Prečo by sa teraz zrazu malo zmeniť na „Forever old“?