Okuliare a ego-posilňujúci marketing

Peter Littmann pre HN: Nosí ich Nicole Kidman, takisto Scarlett Johansson, Madonna alebo Liv Tyler – okuliare. Kým mužský zástupca druhu okuliarnik bol doteraz pri hľadaní ego-posilňujúceho rolového modelu odkázaný na Clarka Kenta (to je „Superman“ v civile ako okuliarnatý  novinár), dnes už je k dispozícii bohatší výber, napríklad Johny Depp alebo Jarvis Cocker, frontman britskej skupiny Pulp.

 

Slabozrakosť bola dlho považovaná iba za nedostatok. To možno vytušiť podľa desiatok tisíc laserových operácií, ktorými sa ľudia snažili odstrániť si z nosa „bicykel“. Medzičasom sú však vďaka šikovnému marketingu okuliare v móde, ako najdôležitejšia podpora takzvaného inteligentného výzoru. Sklíčka na nose symbolizujú čítanie a myslenie, hĺbku a dôslednosť – a ako také predstavujú avantgardnú alternatívu voči dobe rýchlosti a plytkosti. Ako dlho vydrží marketingom podporovaný trend okuliarov? Kto môže, nech tie svoje rýchlo zloží z nosa, poobhrýza koniec rámu a užije si mierne rozmazaný pohľad slabozrakých na svet. Ten je naším privilégiom, keď jasnozrivosť kvôli tomu, čo kazdodenne vidíme na obrazovke, opäť raz bolí.

Samotné slnečné okuliare sú z pohľadu módy večnou hodnotou, pretože hviezdy tvrdia, že ich nosia ako ochranu pred paparazzami. Ako to funguje, ukazuje Shirley McLaine, ktorá dokladá svoj  návrat na scénu dvoma obrími sklami na tvári. Dokázali ste, že máte prehľad, madam! Pre nás obyčajných smrteľníkov je tmavé sklo iba prostriedkom, ako vylepšiť svoj značkový outfit. Slnečné okuliare Dior so real majú netradičný tvar.  Tvoria ich dve sklá  bez vodorovného  spoja. Na Slovensku rýchlo podľahla tejto takzvanej panto forme tenistka Dominika Cibulková. 

Pre ľudí, ktorí sa starajú o marketing značiek, funguje hra trochu inak: v porovnaní s drahou  značkovou konfekciou sa cenovo výhodné okuliare predávajú dobre a udržiavajú značku v pozornosti. Vittorio Verdun, šéf marketingového oddelenia vo firme Luxottica, ktorá vyrába okuliare pre Chanel alebo Pradu, pozná mosty, ktoré sa dizajnéri snažia postaviť medzi obchodom s módnym oblečením a okuliarmi: „Farby a prvky štýlu, ktoré formujú oblečenie a doplnky, sa prenášajú aj na slnečné okuliare.“ A naopak.

Túto sezónu, tak to prinajmenšom uvádza informačná služba visioncareproducts.com, nám hrozí blyšťanie. Teda trblietky a jagavé odlesky s pestrými Swarovského krištáľmi na spánkoch. Alternatívou sú „wrap-around“ okuliare bez rámu, ktoré tvarom pripomínajú tie lyžiarske. Escada ich dodáva vo všetkých farbách, Prada ponúka jemnejšiu verziu v šedej. V lete môžeme jednoduchou výmenou okuliarov v okamihu zmeniť športový štýl na klasický či mondénny, a zase sa vrátiť späť.

To sa však týka len tých z nás, ktorí nie sú odkázaní na „na ozajstné“ okuliare, aby vôbec niečo videli, a tým pádom nemajú na tvári miesto na čačky. Ale môže nás utešiť, že slnečné okuliare sa tiež treba naučiť nosiť: mnohí ľudia pôsobia s týmto doplnkom ako mafián po opici s okuliarmi proti migréne. My, ktorí okuliare skutočne potrebujeme, pôsobíme naopak dojmom, že vieme aspoň napočítať do troch.

Kto sme?

Masoko

Investujeme množstvo energie a zanietenia do neustáleho zlepšovanie výkonnosti našich klientov, pričom sledujeme primárny cieľ a to zvýšiť ich podnikovú hodnotu z dlhodobého hľadiska.

Naše služby

V rámci podnikovej praxe ako aj akademických poznatkov sa už v priebehu viacerých rokov zaoberáme otázkou korelácie medzi investíciami do marketingu a ziskovým rastom ako aj hodnotou, ktorú podnik vytvára pre jeho vlastníkov, tzv. shareholder value. 

Okrem toho disponujeme aj rozsiahlym know-how pre oblasť podnikových stratégií a značiek.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Schöne Aussicht 21

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 79416873

 E-mail: info@brandinsider.com

 Registrový súd:
 Amtsgericht Hamburg
 Registračné číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501