Wellness a marketing

autor: Peter Littmann

„Všetko, čo robí muža krajším od opice, je luxus!“ Legendárna veta tety Joleschovej z rovnomennej knihy Friedricha Torberga platila voľakedy všeobecne: Chlap by sa bol radšej postavil nahý doprostred rušnej križovatky, než aby ho čo i len vlastná žena zazrela s uhorkovou maskou na tvári. Svojho času chodili muži maximálne tak do sauny.

Čo tetuška oznamovala ako zánik západnej civilizácie, je dnes normálne: mnohí muži chodia na jogu a niektorí dokonca do salónov krásy. V drahých hoteloch predstavujú muži už 40 percent návštevníkov „SPA svetov“. Zariadenie Neptún v nemeckom Warnemünde ponúka „Antistresové dni pre manažérov“ v novom Thalasso-vitalcentre. „World of Beauty“ v meste Fulda propaguje celotelový kefkový peeling sloganom „Šťastný Janko“.

Aby to nepôsobilo tak dievčensky, ponuky sú často maskulinizované: jogu ponúkajú v Anglicku ako bojové umenie, k sennému kúpeľu sa podáva koňak. Pánska jazda môže dnes pokojne znamenať balíček rozmarínu a havajskú Lomi Lomi masáž – mnohé hotelové spa a denné centrá majú otvorené do jedenástej večer, aby dopriali vyčerpaným investičným bankárom pár kvapiek éterického oleja.

Krok držať so svetovým trendom sa snažia aj niektoré slovenské hotely v atraktívnom prostredí Tatier. V  ponuke špeciálne pre mužov lákajú manažérov na relaxačné pobyty. Prostredníctvom tajuplných názvov programov ako napríklad Súlad minerálov – rituál tela pre mužov- sľubujú šokovou terapiou nadobudnutie vyrysovaného sviežeho tela pomocou špeciálnej, hĺbkovej masáže a zábalu. Niektoré české hotely vo svojej ponuke pre vystresovaných manažérov odvážne zašli až do roviny ezoteriky.  Do relaxačných programov zahŕňajú Transkraniálnu magnetickú stimuláciu či Alfa relaxáciu ako prevenciu stresu, ktorý vedie k predčasnému opotrebovaniu organizmu, nespavosti a psychosomatických problémom.

Trendy sú jasné: každý chce zostarnúť, ale nikto nechce vyzerať staro; rakovina a iné civilizačné choroby sú čoraz častejšie; úspech v zamestnaní  znamená viac práce než kedykoľvek predtým, no pri dnešnom kulte mladosti nesmie vrcholový výkonný manažér v žiadnom prípade vyzerať, že by niekedy skutočne prišiel na hranice svojich síl.

Takže dodržiavame zdravú výživu a meditujeme proti stresu, používame botox a zelený čaj proti vráskam a jemne samoopaľovací „Golf Cream“ proti tým mladým ambicióznym kolegom. Je to približne rovnaké ako v starých filmoch, keď hrdina natrčí kríž proti vampírovi – totiž, z dlhodobého hľadiska bez účinku.

Skutočné umenie úspešného uplatnenia wellness na trhu je, nenechať spotrebiteľa pocítiť, že sa v spa zaoberá vlastnou pominuteľnosťou. Čo boli voľakedy „kúpele“ a zaváňalo to zdravotnou poisťovňou, je dnes programom, kde vás budú rozmaznávať. Čo sme voľakedy trpeli ako lekársku procedúru, premenilo sa na ezotericky prikrášlenú masáž.

Nie, že by trochu zdravotnej uvedomelosti spoločnosti uškodilo. No aromaterapia nedokáže rozvoniavať tak intenzívne, aby prebila vôňu ťažkých peňazí. Segment wellness rastie už roky, rovnako aj obraty v sortimente mužskej kozmetiky – čo sa tu ponúka viac, než spojiť oboje dohromady? Marže spa sú najlepšie v hotelovom biznise, preto rozumný gastronóm investuje radšej do tureckých kúpeľov, než do francúzskeho kuchára.  

Američania sú už o stupeň ďalej. Tam kvalita opäť vychádza z utrpenia a preto populárne „retreats“ sú dnes stanové tábory s programom, ktorý pripomína výcvik elitného námorníctva. V kalifornských Calabasas Mountains znamená wellness budíček o 5:45 ráno. Praženica a tri mesiačiky jablka, potom sa ide na beh do terénu, ktorý tamojší hostia premenovali na „Infarktový kopček“. Na obed vegetariánske sushi, potom ďalších päť hodín telesného zoceľovania, šošovicová polievka a sparťanská posteľ. Cena: 3500 dolárov za týždeň.

Kedysi populárne ájurvédske výlety do Karibiku znamenali pre mnohých Američanov len nákupné excesy a priveľa večerných drinkov. Dnes sú namiesto nich moderné „basics“ a „nature“. „Bez celého toho luxusu sa človek naučí vážiť si maličkosti a rozlúči sa so stresom, ktorý považuje za dôležitý, ako sú napríklad správny stôl v reštaurácii a kabelka za 500 dolárov“, odôvodňuje 33-ročná manažérka v „New York Times“ podobný Beauty-Trip, ktorý by sa osvedčil aj ako trestná expedícia.

 

Napriek tomu: hostia skutočne stratia hmotnosť a získajú svalovú hmotu – a organizátori dostanú za ešte menej námahy ešte viac peňazí. To „well“ vo wellness znamená proste pre každého čosi iné. 

Kto sme?

Masoko

Investujeme množstvo energie a zanietenia do neustáleho zlepšovanie výkonnosti našich klientov, pričom sledujeme primárny cieľ a to zvýšiť ich podnikovú hodnotu z dlhodobého hľadiska.

Naše služby

V rámci podnikovej praxe ako aj akademických poznatkov sa už v priebehu viacerých rokov zaoberáme otázkou korelácie medzi investíciami do marketingu a ziskovým rastom ako aj hodnotou, ktorú podnik vytvára pre jeho vlastníkov, tzv. shareholder value. 

Okrem toho disponujeme aj rozsiahlym know-how pre oblasť podnikových stratégií a značiek.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Schöne Aussicht 21

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 79416873

 E-mail: info@brandinsider.com

 Registrový súd:
 Amtsgericht Hamburg
 Registračné číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501