Keď manažéri štebocú na Twitteri

Autor: Peter Littmann

Venovať tento stĺpček Twitteru je rozhodnutie, ktoré by ľahko mohol niekto kritizovať. Pretože reklamy tu zatiaľ v podstate niet. Kde nie je marketing, nemal by byť ani marketingový stĺpček! Skutočne, vyhľadávanie značiek ako je „Lufthansa“ nás na Twitteri privedie na poloprázdnu stranu, ktorá má len 25 tisic nasledovníkov (prihlásených odberateľov).

Ťažko si predstaviť, že by sa za tým mohlo skrývať dačo väčšie. Pod heslom „L´Oréal“ sa vynoria len tvíty rozličných žien, pričom tá s najväčším počtom stúpencov má skromných 2.700 nasledovníkov. Veľkí zadávatelia ako Procter&Gamble či Nestlé sa vynímajú skoro úplnou neprítomnosťou. Kolegovia z „Wirtschafts Woche“ už zopár aktívnych začiatočníkov zohnali: Starbucks tvítuje pre 5 milionov priateľov, výrobca počítačov Dell informuje o nových ponukách 300 000 potenciálnych zákazníkov. Pod menom amazon čviriká toto obrovské online kníhkupectvo toho času len pre 705 000 zákazníkov.

Žiadna bomba to nie je – Twitter má v tejto chvíli 100 miliónov používateľov, v porovnaní s tým má Facebook, ktorý vznikol pred deviatimi rokmi dobrú miliardu aktívnych prívržencov.

Prečo napriek tomu tento stĺpček? Pretože menovaná „agentúra súkromných správ“ možno predsa len našla obchodný model: platforma ExecTweets, istý druh biznis-Twitteru pre vedúcich pracovníkov, ktorí majú chuť na stručný pokec. Používatelia môžu jednotlivé tvíty hodnotiť, priamo na ne odpovedať alebo podnietiť k spolupráci iných vedúcich pracovníkov.

Firma FederatedMedia, podnikajúca vo sfére blogovania, nový nástroj vyvinula, odborník na softvér Microsoft prevezme sponzoring. Žeby to inšpirovalo výrobcov značiek k vybudovaniu vlastných základní na Twitteri? Prípadne by za to ešte aj zaplatili?

Tento prípad by mohol nastať, keby sa z množstva spravidla bezvýznamných tvítov stali zaujímavé informácie pre samostatné cieľové skupiny. Keď sa však na ExecTweets pozrieme zblízka, zdá sa, že dokazuje priamy opak: 140 znakov je jednoducho príliš málo na to, aby ste v biznise sformulovali niečo viac než banality. Istý Greg Lane napríklad píše: „Be ethical… Always work on relationships.“(Buď etický… Vždy dbaj na budovanie vzťahov) V ideálnom prípade  sa na ExecTweets vyskytuje odkaz na iné médium s väčším rozsahom. Istá Gini Dietrich hovorí: „How a positive attitude can boost your business”(Ako môže pozitívny prístup podporiť váš biznis) s priamym linkom na svoj blog, kde sa dočítate viac.

Najznámejší podnikateľ, ktorý skutočne tvítuje, je zakladateľ spoločnosti Virgin Richard Branson – on je tou povestnou lastovičkou, ktorá ešte leto nerobí. Inak sa priestor hmýri predovšetkým dodávateľmi rôznych služieb na love klientov. Na šéfa Google Erica Schmidta to každopádne veľký dojem nerobí. „Twitter je e-mail chudobného muža,“ nechal sa počuť.

Nech si už šéfovia reklamných oddelení myslia čokoľvek, 140 znakov je perfektné zadanie pre šikovných textárov. Tak prečo netvítovať reklamné texty? Alebo nevypísať súťaž pre mladých ľudí, aby vymysleli najkreatívnejší slogan k danému produktu? Publikum reaguje každopádne iba na tvíty, ktoré sa skutočne dotýkajú samotnej komunity. Zatiaľ však také niečo nájdeme len zriedka a zostáva otázkou, odkiaľ sa berie nadšenie časopisu Time Magazine, keď píše, že „Twitter sa čoskoro stane novou masovou aplikáciou“. Newsweek mu sekunduje s názorom, že „odrazu sa zdá, že celý svet pozostáva z tvíterov.“

Možno preto, že momentálne mnohí predpokladajú, že Twittersa stane novým revolučným médiom. Koniec koncov ste sa napríklad o páde lietadla do rieky Hudson mohli dočítať na Twitteri o 15 minút skôr, než o tom na svojej webstránke informovali noviny New York Times. Zajatie rukojemníkov v Bombaji dokázali tvíteri taktiež sledovať „zvnútra“.

 

Je pravdou, že zakladateľov Google sa v roku 1998 tiež nikto nepýtal, či zarábajú peniaze. Kde je však istota, že sa Twitter stane pre komunikáciu tým, čím je Google pre vyhľadávače? A keby to aj nastalo: médiá sú vystavené obrovskému tlaku, lebo internetoví užívatelia nie sú ochotní za obsah zaplatiť. Môžeme predpokladať, že tento problém zmizne len preto, že sa objaví nová platforma? Asi sotva. Možno sa Twitter stane ďalším „SecondLife“. Spomína si ešte niekto na druhý svet 3D, ktorí sa pred istým časom hojne objavoval v tlači? Správne, to teda bolo niečo! Medzičasom sa prečvirikal kamsi do stratena.

Kto jsme?

Masoko

Investujeme mnoho úsilí a energie do podstatného a stálého zlepšování výkonnosti našich klientů s cílem trvalého růstu hodnoty jejich podniku.

Naše služby

Již několik let se v podnikové praxi a univerzitní teorii zabýváme otázkou korelace mezi marketingovými investicemi a ziskovým růstem stejně jako akcionářskou hodnotou, tzv. shareholder value.

K tomu jsme vybudovali obsáhlé know-how strategie a značky.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Schöne Aussicht 21

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 79416873

 E-mail: info@brandinsider.com

 Rejstříkový soud:
 Amtsgericht Hamburg
 Registrační číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501