Čokoláda je sladký luxus za málo peňazí

Peter Littmann pre HN: Vraj ešte stále existujú ľudia, ktorí si v osamelé večery na pohovke pri červenom víne a kúsku Toblerone nahovárajú: „Dobrá čokoláda nahradí dobrý sex.“

To je samozrejme hlúposť, hoci milánski vedci nedávno dokázali, ze „pôžitok z čokolády má priamu súvislosť so ženským libidom“.

Kto videl film „Bridget Jones – čokoláda na raňajky“, to vedel tokaždopádne už predtým. Na predstaviteľke Renée Zellwegger sme mohli pozorovať, ako sa sladká rozkoš rozplynula v ústach a uložila priamo na bokoch.

Enric Rovira považuje reči o kalóriách za taľafatky. Katalánsky boh čokolády je štíhly ako laň. Jediné, čo mu bujnie, je rast firmy o 50 až 60% za rok. Navrhne dve kolekcie ročne, tak ako módny návrhár, a dodáva svoje kreácie najúspešnejsím kuchárom sveta. „Bombolas“ z jeho obchodu v Barcelone sú momentálne považované za cool darček v celej Európe. Rovira jednoducho tvrdí: „Samotná čokoláda nie je vinná za priberanie, iba pridlhé vysedávanie na gauči.“

Takže zdvihnúť zadky a hybaj za fascinujúcim produktom, ktorý vo svojej chuťovej rozmanitosti môže súťažiť s whisky, cigarami a zeleným čajom. Dobrá čokoláda má podiel kakaa minimálne 60%, pravoverní fanúšikovia sa však tešia z 99%-nej kvality, vytriedenej podľa oblasti pestovania, ako pri víne. Taliansky čokoládový guru Mack Domori predáva produkty z vybraných fariem nie náhodou ako „Chateau“ alebo „Cru“. Kto chce, nájde výrobky s chilli, ružovým korením, kardamómom, konope, ryžou alebo slnečnicovými jadierkami.

Ale predtým než sa teraz definitívne roztopíme, späť k obchodu. Každý Nemec zje osem kíl čokoládových produktov ročne a každý Slovák skonzumuje v priemere zhruba 3,7 kg  tejto dobroty za jeden rok. Tento trh však tvarom nepripomína pyramídu s výrobkami triedy Lindt & Sprüngli navrchu a širokou a lacnou základňou dolu.

Jeho forma sa podobá skôr kocke, ktorá je v strede stlačená: značky strednej triedy sotva rastú, luxusný segment a lacný tovar si ročne pripíšu 10%. Aldi alebo Lidl kontrolujú už 45% trhu s tabuľkovou čokoládou.

Kam oko dovidí, stále ten istý príbeh: luxus funguje na základe inteligentného marketingu celkom dobre, lacáky rastú najrýchlejšie a stredné, zameniteľné značky zanikajú. Antoine de Saint-Affrique, šéf švajčiarskej čokoládovej skupiny Barry Callebaut, ktorá ročne spracuje 15% svetovej úrody kakaa, navyš verí, že podiel  „privátnych“ značiek naďalej porastie. Možno dokonca až na 70%.

Nespočetní producenti v strednom poli, ktorí nedodávajú ani pre hviezdnych kuchárov, ani pre reťazce, budú teda pomerne rýchlo musieť prísť s dobrým marketingom. Prečo sa nezviezť na módnej vlne? Čokoláda s vyšším podielom kakaa, z určitých regiónov - ako syr alebo víno, bioprodukty z kontrolovaného pestovania, chuťové experimenty ako limetka alebo čaj Earl Gray.

V časoch, ako sú tieto, kedy sa práve nezadúšame smiechom, mali by predsa odborníci na marketing predávať čosi za relatívne málo peňazí na potechu ducha, voľne podľa Ericha Kästnera: „Kto má starosti, má aj na čokoládu.“

Kto jsme?

Masoko

Investujeme mnoho úsilí a energie do podstatného a stálého zlepšování výkonnosti našich klientů s cílem trvalého růstu hodnoty jejich podniku.

Naše služby

Již několik let se v podnikové praxi a univerzitní teorii zabýváme otázkou korelace mezi marketingovými investicemi a ziskovým růstem stejně jako akcionářskou hodnotou, tzv. shareholder value.

K tomu jsme vybudovali obsáhlé know-how strategie a značky.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Schöne Aussicht 21

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 79416873

 E-mail: info@brandinsider.com

 Rejstříkový soud:
 Amtsgericht Hamburg
 Registrační číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501