Povedz mi čo ješ a ja ti poviem čomu veríš...

Peter Littmann pre HN: Prečo jeme a pijeme? Lebo sme hladní a smädní? Nesprávna odpoveď. Čoraz častejšie si produkty potravinárskeho priemyslu strkáme do úst preto, že chceme urobiť čosi pre svoje zdravie, alebo – aký pekný paradox! – pretože chceme schudnúť.

K tomu sa hodí, že bio-supermarkety rašia z asfaltu veľkomesta sťa snežienky na jar. Müsli-imidž je pritom passé, ochrana zvierat a ekologické argumenty zaujímajú očividne už len ideologicky ustrnutú menšinu, dnešný človek nechce žiadnu politicky korektnú táraninu, lež mladosť, zdravie a štíhlu líniu.

Podobné mechanizmy formujú aj ponuku produktov a ich marketing. Napríklad americkí pivovarníci práve zažili svoj modrý zázrak. Celé roky robili reklamu s jemne dvojzmyselnými motívmi, lebo verili, že ich hlavná klientela vníma samu seba ako mužnú, mladú a plnú testosterónu. V skutočnosti však boj o trh s pivom vyhrali  produkty s malým množstvom alkoholu a nízkokalorické výrobky ako Michelob Ultra a Miller´s Lite. Mladí Američania očividne viac rozmýšľajú nad tým, ako v posteli vyzerajú, než nad tým, čo by tam mohli robiť.

A Slováci?  Ponukám noviniek nealkoholického piva podľahli taktiež. Aj tu sú nové druhy piva a nápojov na jeho báze reakciou na zmenený životný štýl. Veľkú časť pracovných i voľných dní ľudia trávia v autách, čo  sa prejavuje na rýchlom vzostupe dopytu po nealkoholickom  pive. Hoci ho kedysi zarytí milovníci „klasického“ piva považovali iba za akúsi dočasnú módu,  ukazuje sa že si získava čoraz väčšiu popoularitu. V roku 2015 medziročný predaj radlerov na Slovensku stúpol až o 86 percent.

Celosvetovo neustále stúpajúca spotreba takzvaných „soft nápojov“ sa medzičasom pohybuje okolo 500 miliárd litrov, to je približne 77 litrov na hlavu za rok. Uvádza sa rast segmentu „dobré pre teba“, teda minerálnych vôd, štiav a takzvaných funkčných nápojov vnímaných ako zdravé. Posledná kategória obsahuje športové nápoje ako Gatorade, energetické drinky ako Red Bull a takzvané Nutraceuticals, ktoré predstavujú mix potraviny a lieku. Odkedy mnohé trhy s „normálnymi produktami“ stagnujú, existujú margaríny, ktoré vraj znižujú cholesterol, kukuričné lupienky, ktoré údajne stabilizujú srdce, müsli tyčinky s kalciom proti osteoporóze a hlavne nekonečne veľa ACE-drinkov, ktoré tvrdia, že zachytávajú voľné radikály. Obzvlášť zaujímavé sú výrobky, ktorých účinok nepretrváva – dobré bacily v jogurtových nápojoch sa napríklad nedržia na svojom pôsobisku a musia sa denne dopĺňať. To vytvára dlhodobý dopyt zákazníkov a slušné výsledky pre výrobcu. Probiotické nápoje typu Actimel či Yakult predstavujú medzičasom hrdú pätinu trhu s mliečnymi výrobkami. Fanúšik životného štýlu by radšej nad nimi nemal premýšľať príliš detailne, obsahujú totiž kmene baktérií pestovaných na báze mikroorganizmov z ľudského tráviaceho traktu. Spotrebiteľ teda v podstate so sladkým nápojom prehĺta črevnú flóru iných ľudí. Veľmi chutné... a tááák zdravé! Hlavne z marketingového hľadiska.

Kto jsme?

Masoko

Investujeme mnoho úsilí a energie do podstatného a stálého zlepšování výkonnosti našich klientů s cílem trvalého růstu hodnoty jejich podniku.

Naše služby

Již několik let se v podnikové praxi a univerzitní teorii zabýváme otázkou korelace mezi marketingovými investicemi a ziskovým růstem stejně jako akcionářskou hodnotou, tzv. shareholder value.

K tomu jsme vybudovali obsáhlé know-how strategie a značky.

Aktuality

Kontakt

 BRANDINSIDER GmbH

 Schöne Aussicht 21

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 79416873

 E-mail: info@brandinsider.com

 Rejstříkový soud:
 Amtsgericht Hamburg
 Registrační číslo: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501