Hriešne drahé nevyhnutnosti sa nakupujú o polnoci

Peter Littmann pre HN: Majstrovsky odfotografované modelky na lesklých stránkach magazínov si držia kabelky pred sebou a tváre so slnečnými okuliarmi otŕčajú do umelého svetla. Existujú značky, ktoré za jedinú fotoprodukciu vyvalia 400 000 dolárov. Enormné sumy, len na prezentáciu značky, sú v brandži luxusného tovaru normálne a manifestujú ich aj miliónové vlajkové lode, teda predajne na najdrahších nákupných uliciach sveta. Veľké mená ako Prada, Chanel alebo Louis Vuitton vyžadujú veľký nákupný zážitok. Toľko marketingová teória.

Potom máme ešte prax, a tá čoraz častejšie znamená internet. Keď vznikol webový svet, luxusný priemysel sa len nechápavo obzeral, lebo na monitore vyzerá jedna polokošeľa ako druhá a značky sú takmer nerozoznateľné. Primerane elitná bola aj zdržanlivosť luxusných výrobcov. Internet bol pre nich braková záležitosť, ktorú je lepšie prenechať zásielkovým obchodom.

Lež aj nóbl obchod dnes chytá zákazníkov do siete stránkami ako Net-a-porter.com alebo Neimanmarcus.com veľmi úspešne. Jeden dôvod by mohol byť, že mnohé ženy si pred kúpou hriešne drahého výrobku typu „toto musím za každú cenu mať“ očividne pripijú na odvahu: módne stránky v USA zaznamenávajú vrchol objednávok často okolo polnoci.

Muži zasa radi objednávajú luxusnú bielizeň pre svoju milú on-line, vzrušení všetkými tými peknými fotkami. Staršie ročníky tiež radi objednávajú kliknutím myši, lebo často presne vedia, čo chcú. Americký Luxus Institute dospel k výsledku, že 38% konzumentov si aj drahé háby radšej kúpi na internete, kým iba 33 % tvrdilo, že uprednostňuje kamenný obchod.

Skúsenosti donútili aj značky ako Gucci, Dior alebo Dunhill, predávať on-line aspoň doplnky. Dopomohli k tomu stránky ako style.com. Spoločne prevádzkované značkami Vogue a W, umožňujú luxusným výrobcom nielen slniť sa v lesku dvoch módnych magazínov, ale aj nájsť tu pomoc pre vlastnú webovú prezentáciu.

Mnohé drahé značky však podľahnú pokušeniu a chcú pôsobiť aj na webe obzvlášť luxusne. To väčšinou vedie k prepracovanej grafike, ktorá používateľa vlastne iba rozčuľuje. Kto nakupuje na webe, hľadá pohodlie a nechce žiadne ambiciózne poskakujúce obrázky. Na konci sa ukazuje: aktívna webová stránka – a je jedno aká dobrá alebo zlá – nedokáže luxusnú značku ani vytvoriť ani zničiť. Ak je mizerná, ľudia ju ignorujú, ak je dobrá, robí obchod a podporuje značku.

Slovákov až tak veľmi samotná webstránka renomovanej značky nepritiahne. Ale  nákup cez internet im prirástol  k srdcu. Podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne hlavným dôvodom nákupov online je pre viac ako tri štvrtiny Slovákov lepšia cena v porovnaní s kamennými obchodmi, pohodlie domova, priame doručenie tovaru, širšia ponuka či možnosť porovnávania.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že  väčšina Slovákov na internete nakupuje najčastejšie v utorok a v stredu, naopak výrazne menej počas soboty. Najviac nákupov urobia večer medzi siedmou a deviatou hodinou, určite nie drahý luxus, ale normálne oblečenie a topánky. 

Who are we?

Masoko

BRANDINSIDER has a single focus: your market value. We are driven, energetically, enthusiastically, to enhance your corporate performance for the long term.

Our Services

We spent many years, both in practical leadership roles and in studying scientific research analysing the correlation between marketing investments, profitable growth and shareholder value.

As a result we developed a vast tool box in corporate strategy and branding.

Recent News

Contacts

 BRANDINSIDER GmbH

 Schöne Aussicht 21

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 79416873

 E-mail: info@brandinsider.com

 Registergericht:
 Amtsgericht Hamburg
 Registernummer: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501