Dizajn predáva

Peter Littmann pre HN: Tradične býval dobrý vkus vedľajším produktom vzdelania, teda intenzívneho zaoberania sa vedou, dejinami a kultúrou. Medzičasom je to naopak: vzdelanie vzniká takpovediac sekundárne popri dobrom vkuse.

Kto chce posudzovať kvalitu vína, cigár, umenia, nábytku alebo zeleného čaju, bez trošky znalostí sa jednoducho nezaobíde. „Kupujeme, pretože vieme“ bolo včera. Dnes „musíme vedieť, aby sme mohli správne nakúpiť“. Čo bolo voľakedy umenie, je dnes konzum. Zažívame marketingom podmienenú „butikizáciu“ kultúry – a to celkom doslova, keď napríklad z priestorov Guggenheimovho múzea v newyorskej štvrti Soho vznikne po jeho zatvorení nafúkaný obchodný chrám značky Prada.

Poháňači tohto vývoja sú bohatší a čoraz zrelší babyboomeri. Pevne veria, že na povrchnú reklamu sa namotávajú čoraz menej. Namiesto toho chcú byť presvedčení o produkte a jeho kvalitách. Pre nich je bezproblémové fungovanie veci povinnosťou. Nie funkcionalita samotná, ale dizajn produktu predáva. To je posolstvo za marketingom a úspechom značiek Apple, Samsung alebo Bang&Olufsen.

Za tým stojí jednoduché poznanie: kto nemôže alebo nechce konkurovať cenou, musí sa odlíšiť inak. Skvelý dizajn je recept na úspech.

Nájde sa pár marketingových vzorov, ktoré sa držia už dlhé roky: napríklad nemeckí výrobcovia svietidiel Erco, producenti armatúr Dornbracht, alebo nábytku Cor. Švajčiarska firma Vitra je vďaka konzekventnému dizajnu známa na celom svete.

Dobré materiály, remeselná tradícia, dlhodobá udržateľnosť v produkcii, ušľachtilé tvary – to často vedie ďalej než cenový boj alebo dočasný technický náskok. Na Slovensku napríklad malo sklárstvo dlohodobú tradíciu.  Skláreň firmy Schreiber založená v roku 1892 pod názvom Rona Lednické Rovne existuje dodnes a kvalita dizajnu je základom jej obchodných úspechov. Spomedzi kovospracujúcich podnikov dosiahol mimoriadny úspech  Sandrik v Dolných Hámroch založený v roku 1895. Potom, čo výrobky podľa návrhov Jána Peterku získali zlatú medailu na svetovej výstave 1900 v Paríži, dodávala firma Sandrik riad pre najvýznamnejšie európske hotely. I táto firma vďaka progresívnym výrobným technológiám a kvalitnému dizajnu prežila dodnes.

Úspech dizajnu sa nezaobíde bez silnej značky. A naopak: značka funguje len cez vynikajúci produkt. Experti IF International Forum Design však odhadujú, že dizajn strategicky nasadzuje menej než pätina podnikov – prekvapujúco málo.

Pričom často spomínaný argument nákladovosti nie je namieste: náklady na dizajn tvoria len tri až štyri percentá celkových nákladov vývoja produktu. Štúdie dokazujú, že tieto náklady sa navyše amortizujú priemerne do pätnástich mesiacov.

Na základe mnohých príkladov sa dá doložiť, že životný cyklus produktov s dobrým dizajnom je zreteľne dlhší, než u všedných vecí. Jedna anglická štúdia dokonca ukazuje, že podniky, ktoré strategicky investujú do profesionálneho marketingu a skvelého dizajnu, zvyšujú svoju hodnotu podstatne rýchlejšie než konkurenti s inými prioritami.

foto: Ergonomic flicker.com, licencia: creative commons 2.0

Who are we?

Masoko

BRANDINSIDER has a single focus: your market value. We are driven, energetically, enthusiastically, to enhance your corporate performance for the long term.

Our Services

We spent many years, both in practical leadership roles and in studying scientific research analysing the correlation between marketing investments, profitable growth and shareholder value.

As a result we developed a vast tool box in corporate strategy and branding.

Recent News

Contacts

 BRANDINSIDER GmbH

 Schöne Aussicht 21

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 79416873

 E-mail: info@brandinsider.com

 Registergericht:
 Amtsgericht Hamburg
 Registernummer: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501