Čokoláda je sladký luxus za málo peňazí

Peter Littmann pre HN: Vraj ešte stále existujú ľudia, ktorí si v osamelé večery na pohovke pri červenom víne a kúsku Toblerone nahovárajú: „Dobrá čokoláda nahradí dobrý sex.“

To je samozrejme hlúposť, hoci milánski vedci nedávno dokázali, ze „pôžitok z čokolády má priamu súvislosť so ženským libidom“.

Kto videl film „Bridget Jones – čokoláda na raňajky“, to vedel tokaždopádne už predtým. Na predstaviteľke Renée Zellwegger sme mohli pozorovať, ako sa sladká rozkoš rozplynula v ústach a uložila priamo na bokoch.

Enric Rovira považuje reči o kalóriách za taľafatky. Katalánsky boh čokolády je štíhly ako laň. Jediné, čo mu bujnie, je rast firmy o 50 až 60% za rok. Navrhne dve kolekcie ročne, tak ako módny návrhár, a dodáva svoje kreácie najúspešnejsím kuchárom sveta. „Bombolas“ z jeho obchodu v Barcelone sú momentálne považované za cool darček v celej Európe. Rovira jednoducho tvrdí: „Samotná čokoláda nie je vinná za priberanie, iba pridlhé vysedávanie na gauči.“

Takže zdvihnúť zadky a hybaj za fascinujúcim produktom, ktorý vo svojej chuťovej rozmanitosti môže súťažiť s whisky, cigarami a zeleným čajom. Dobrá čokoláda má podiel kakaa minimálne 60%, pravoverní fanúšikovia sa však tešia z 99%-nej kvality, vytriedenej podľa oblasti pestovania, ako pri víne. Taliansky čokoládový guru Mack Domori predáva produkty z vybraných fariem nie náhodou ako „Chateau“ alebo „Cru“. Kto chce, nájde výrobky s chilli, ružovým korením, kardamómom, konope, ryžou alebo slnečnicovými jadierkami.

Ale predtým než sa teraz definitívne roztopíme, späť k obchodu. Každý Nemec zje osem kíl čokoládových produktov ročne a každý Slovák skonzumuje v priemere zhruba 3,7 kg  tejto dobroty za jeden rok. Tento trh však tvarom nepripomína pyramídu s výrobkami triedy Lindt & Sprüngli navrchu a širokou a lacnou základňou dolu.

Jeho forma sa podobá skôr kocke, ktorá je v strede stlačená: značky strednej triedy sotva rastú, luxusný segment a lacný tovar si ročne pripíšu 10%. Aldi alebo Lidl kontrolujú už 45% trhu s tabuľkovou čokoládou.

Kam oko dovidí, stále ten istý príbeh: luxus funguje na základe inteligentného marketingu celkom dobre, lacáky rastú najrýchlejšie a stredné, zameniteľné značky zanikajú. Antoine de Saint-Affrique, šéf švajčiarskej čokoládovej skupiny Barry Callebaut, ktorá ročne spracuje 15% svetovej úrody kakaa, navyš verí, že podiel  „privátnych“ značiek naďalej porastie. Možno dokonca až na 70%.

Nespočetní producenti v strednom poli, ktorí nedodávajú ani pre hviezdnych kuchárov, ani pre reťazce, budú teda pomerne rýchlo musieť prísť s dobrým marketingom. Prečo sa nezviezť na módnej vlne? Čokoláda s vyšším podielom kakaa, z určitých regiónov - ako syr alebo víno, bioprodukty z kontrolovaného pestovania, chuťové experimenty ako limetka alebo čaj Earl Gray.

V časoch, ako sú tieto, kedy sa práve nezadúšame smiechom, mali by predsa odborníci na marketing predávať čosi za relatívne málo peňazí na potechu ducha, voľne podľa Ericha Kästnera: „Kto má starosti, má aj na čokoládu.“

Who are we?

Masoko

BRANDINSIDER has a single focus: your market value. We are driven, energetically, enthusiastically, to enhance your corporate performance for the long term.

Our Services

We spent many years, both in practical leadership roles and in studying scientific research analysing the correlation between marketing investments, profitable growth and shareholder value.

As a result we developed a vast tool box in corporate strategy and branding.

Recent News

Contacts

 BRANDINSIDER GmbH

 Fährhausstraße 11

 22085 Hamburg

 Tel.: +49 40 / 25 33 62 62
 Fax: +49 40 / 25 33 62 68

 E-mail: info@brandinsider.com

 Registergericht:
 Amtsgericht Hamburg
 Registernummer: HRB 139837

 UID Nr. DE 209661501